«Σαρώνει» ο Γ.Σ. Σέρρες ’93- Πρωταθλητής στη βαθμολογία ανδρών και γυναικών στο διήμερο αγώνων 29 & 30/4

Πρωταθλητής σύλλογος στη βαθμολογία Ανδρών και Γυναικών αναδείχθηκε ο σύλλογος Γ.Σ. Σέρρες ΄93 στο διήμερο των αγώνων 29 και 30 Απριλίου του ομίλου Ανατολικής Μακεδονίας & Θράκης, Κιλκίς και Πέλλας.
Πολλές ήταν οι επιτυχίες των αθλητών και αθλητριών στους διασυλλογικούς αυτούς αγώνες Ανδρών – Γυναικών και στους αγώνες συνθέτων εξάθλου της κατηγορίας Κ16, καθώς πέτυχαν και τα όρια για τη συμμετοχή τους στους επερχόμενους Πανελλήνιους Αγώνες του καλοκαιριού.

Πιο συγκεκριμένα, στους Άνδρες ο Βασίλης Μαρτινάκης κέρδισε εις διπλούν την 1η θέση, τόσο στο Άλμα εις Μήκος με 7,65 μ. όσο και στο Άλμα Τριπλούν, με νέο ατομικό ρεκόρ (15,08 μ.).Στο Άλμα εις Μήκος, επίσης, ο Αναστάσης Μπόλαρης πέτυχε επίδοση 5,66 μ.. Στο αγώνισμα των 100 μ. την 1η θέση πήρε ο αθλητής μας Κωνσταντίνος Ευταξίας με 11΄΄11 ενώ πολύ καλή εμφάνιση στο ίδιο αγώνισμα έκαναν ο Θανάσης Μαρτινάκης, που πήρε την 4η θέση (11΄΄37), ο Λευτέρης Γιαννακίδης (11΄΄74) και οι Παίδες (Κ18) Χρήστος Δρογαλάς (11΄΄69), Θανάσης Χατζούδας (11΄΄70) και Δημήτρης Κοέντας (12΄΄15). Στον δρόμο των 110 μ. με εμπόδια ο Βασίλης Τσιμπίρης με πολύ καλή εμφάνιση κατέλαβε τη 2η θέση (16΄΄14). Στο αγώνισμα των 200 μ. τη 2η θέση κατέκτησε ο Κωνσταντίνος Ευταξίας με επίδοση 22΄΄59 ενώ στο ίδιο αγώνισμα συμμετείχαν με επιτυχία ο Λευτέρης Γιαννακίδης (23΄΄87) και οι Παίδες Χρήστος Δρογαλάς (23΄΄81), Νίκος Πολυχρονίδης (25΄΄21), Θανάσης Καραγκούνης (25΄΄42) και Δημήτρης Κοέντας (26΄΄23). Στο Άλμα επι Kοντώ οι αθλητές μας πήραν τον αγώνα στα χέρια τους : 1ος ο Γιώργος Κατσαρέλης (4,30 μ.), 2ος ο Φανούρης Τζιόμαλλος (4,30 μ.), 3οι οι Απόστολος Κουσίνας και Αλέξανδρος Παθιάκης (4,10 μ.) και 4οι οι Κωνσταντίνος Κεφαλίδης (4,10 μ.) και Γιώργος Αβατάγγελος (4,10 μ.). Στον Ακοντισμό ο Δημήτρης Πασχάλης κέρδισε τη 2η θέση (48,18 μ.). Ο αθλητής μας Γιώργος Ιατρουδέλλης κέρδισε την 1η θέση στα 5.000 μ. (16΄04’’39) και τη 2η θέση στα 1.500 μ. (4΄18΄΄64). Στα 5.000 μ., επίσης, συμμετείχε ο αειθαλής Στέργιος Σαπαρδάνης (18΄29’’02). Στη σκυταλοδρομία 4 Χ 100 οι αθλητές μας Ευθύμης Λαμπριανίδης, Θανάσης Χατζούδας, Θανάσης Μαρτινάκης και Κωνσταντίνος Ευταξίας καταλαμβάνοντας την 1η θέση (43’’96) πήραν το χρυσό μετάλλιο. Τέλος, στα 400 μ. πολύ καλή εμφάνιση έκαναν οι Παίδες ο Νίκος Πολυχρονίδης (55’’36) και ο Θανάσης Καραγκούνης (55’’64).

Στην κατηγορία των Γυναικών, η Κορασίδα (Κ 18) Ηλιάνα Τριανταφύλλου με άλμα στα 3,90 μ. ήταν στην 1η θέση κι έδειξε την πολύ κατάσταση στην οποία βρίσκεται μετά τον χειμερινό τραυματισμό της. Στο ίδιο αγώνισμα η αθλήτρια, επίσης Κορασίδα (Κ 18), Πετρούλα Βολτέα πήρε τη 2η θέση (3,50 μ.). Στα 200 μ. η Έλενα Βάσσου κατέκτησε τη 2η θέση (26΄΄18) και την 4η θέση η Μαριάννα Τσιάπου (26΄΄46). Στο δρόμο των 100 μ. 3η θέση κατέλαβε η Έλενα Βάσσου (12΄΄55) και συμμετείχαν με επιτυχία η Έλενα Ντανατσίδου (13΄΄31) και οι Κορασίδες Μαντζουρογιάννη Νίκη (13΄΄66) και Φανή Σαράτση (13΄΄97) . Στον Ακοντισμό η Δώρα Αραμπατζή με βολή στα 49,10 μ. πέτυχε τη 2η θέση και η Παυλίνα Μπαδέκα πέτυχε βολή στα 32,93 μ. φτάνοντας στην 4η θέση. Στο Άλμα Tριπλούν οι Κορασίδες (Κ 18) Ναυσικά Θεοχαρίδου (11,72 μ.) και Δανάη Χαλατζογλίδου (11,68 μ.) πέτυχαν 2η και 3η νίκη αντίστοιχα. Σε μία φοβερή κούρσα στα 800 μ. η Κορασίδα Κοταλακίδου Αναστασία κέρδισε την 1η θέση (2΄24’’01) με νέο ατομικό ρεκόρ, ενώ πολύ καλά έτρεξαν και οι Κορασίδες Μαριάννα Δελή (2’29’’74) και Νικολέτα Δαλγκίτση (2’48’’29). Η Νικολέτα Δαλγκίτση συμμετείχε, επίσης, στα 1.500 μ. με επίδοση 5’45’’04. Στα 400 μ. εξαιρετική εμφάνιση είχε η Μαριάννα Τσιάπου στην 4η θέση (1΄01’’21) και οι Κορασίδες Πηνελόπη Φαρδέλλα (1΄01’’70) και Λένια Ασλανίδου (1΄03’’78). Στη σκυταλοδρομία 4 Χ 400 μ. ξεχώρισαν καταλαμβάνοντας την 1η θέση οι αθλήτριες του συλλόγου μας και Κορασίδες (Κ 18) Αναστασία Κοταλακίδου, Πηνελόπη Φαρδέλλα, Λένια Ασλανίδου και Μαριάννα Δελλή (4΄08’’03). Τέλος, την 4η θέση κατέλαβε η Ναυσικά Θεοχαρίδου στη Άλμα εις Μήκος (5,20 μ.) και την 5η θέση η Παυλίνα Μπαδέκα (11,02 μ.) στη σφαιροβολία.