Η Τ.Ε. Σερρών του ΚΚΕ την Παρασκευή 12 του Μάη και ώρα 7:00 μμ διοργανώνει εκδήλωση στο αμφιθέατρο των Μηχανικών στο ΔΙΠΑΕ Σερρών, με θέμα «Οι θέσεις του ΚΚΕ για τη Δημόσια Υγεία».
Την εκδήλωση θα προλογίσει ο Βαγγέλης Παπαμιχάλης, γιατρός νευρολόγος, πρόεδρος της Ένωσης Νοσοκομειακών Ιατρών Σερρών.
Θα μιλήσουν:
• Κονδύλης Ηλίας, ψυχίατρος και ιατρός Δημόσιας Υγείας, αναπληρωτής καθηγητής Πολιτικής Υγείας – Πρωτοβάθμιας Φροντίδας Υγείας στο τμήμα ιατρικής του Α.Π.Θ.
Αντιπρόεδρος της Διεθνούς Ένωσης για την Πολιτική Υγείας στην Ευρώπη (AHAPE), εκλεγμένος στο Δ.Σ. του Ενιαίου Συλλόγου ΔΕΠ στο ΑΠΘ.
• Βελιώτης Χαράλαμπος, παιδίατρος – νεογνολόγος. Διετέλεσε επιμελητής Β΄ και μετέπειτα επιμελητής Α΄ στην παιδιατρική κλινική του Γενικού Νοσοκομείου Σερρών και ως νεογνολόγος στη μονάδα νεογνών του Μαιευτηρίου Γένεσις στη Θεσσαλονίκη.
Μέλος τους Δ.Σ. του Ιατρικού Συλλόγου Σερρών.
Υποψήφιος Βουλευτής Σερρών.
• Δίμηζα Φιλιώ, Μ.Sc. PhD, Χημικός Φαρμακοποιός, Επιστημονική Συνεργάτης, Μεταδιδακτορική ερευνήτρια ΠΦΥ – Πολιτική Υγείας, Ιατρική ΑΠΘ, Εκλέκτορας Πανελληνίου Φαρμακευτικού Συλλόγου (ΠΦΣ) της ΔΗΠΑΚ Σερρών.