Φωτιά ξέσπασε σε ΙΧ αυτοκίνητο, το οποίο κινούνταν από τα Κάτω Πορόια με κατεύθυνση στα Άνω Πορόια.
Ο οδηγός μόλις είδε να βγαίνουν καπνούς από το όχημα το ακινητοποίησε και κατέβηκε αμέσως απ΄ αυτό. Ο ιδιοκτήτης του οχήματος είναι καλά στην υγεία του, ωστόσο το αυτοκίνητο κάηκε ολοσχερώς.
Οι πύρινες γλώσσες όμως εξαπλώθηκαν με αποτέλεσμα να καούν ξερά χόρτα σε οικόπεδο.
Η κινητοποίηση των πυροσβεστών από το τοπικό κλιμάκιο ήταν άμεση και έθεσαν υπό έλεγχο την πυρκαγιά. Επίσης, στην κατάσβεση της φωτιά βοήθησαν και εθελοντές από το χωριό.
*Ευχαριστούμε τον Παναγιώτη Κυμπριχτσή για την παραχώρηση των φωτογραφιών